Diş İçin Panoramik ve Tomografi

Radyogram olarak da bilinen diş röntgeni yardımcı bir tanı ve tedavi aracıdır. Diş kronu ve kök durumunu, ayrıca dişin yapısını da değerlendirir: periodontal ligament, alveol ve gömük dişler görünür.

Günümüzde diş röntgenleri çok önemli bir destekleyici tedavi aracıdır. Yüksek kalitede diş röntgen görüntüleri ve diş tomografisi diş hekimlerinin kesin durumu değerlendirmesini ve hastanın tedavisini planlamasını sağlar:

  • diş kistleri
  • yirmilik dişler
  • kanal tedavisi
  • diş implantı,
  • protez diş,
  • diş çekimi
  • diğer cerrahi işlemler.

İstanbul Küçükçekmece de bulunan diş kliniğimiz, hastanın durumunun çok ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyan diş röntgenleri çeker .

Şu anda kliniğimiz, belirli bir programın doğru tanı konmasına yardımcı olan dental dijital radyogram çekme yeteneğine sahiptir. Böyle bir röntgeni görünce, uzman kök kanallarının uzunluğunu ve oluşumunu, periodontal ceplerin uzunluğunu, diş çürümelerini vb. belirleyebilir.

Panoramik Dİş Röntgeni Küçükçekmece
Panoramik Dİş Röntgeni Küçükçekmece

Radyolojik inceleme, radyasyon güvenliği için kontrol edilen ve tüm gereklilikleri karşılayan özel sertifikalı röntgen cihazı ile gerçekleştirilir. Minimum pozlama sağlayan çok küçük ve dar bir x-ışını ışını yayar ve kurşun koruması en yakın organları ışınlanmadan korur. B

u nedenle, bu çalışma güvenlidir. Günümüzde, dijital teknoloji x-ışını dozunu onlarca yüzde oranında azaltmayı mümkün kılmaktadır.

 Dolayısıyla, radyografik çalışmalar sırasında hastaların yüksek dozda röntgen aldıkları bir efsanedir.

Klinikte bilgisayarlı tomografi, panoramik röntgen (ortopantomogram olarak da bilinir), lateral kafa grafileri – sefalogramlar, mandibuler eklem, sinüs radyografileri kullanılabilir.

Panoramik Diş Röntgeni Neleri Gösterir?

İstanbul Küçükçekmece Halkalı Avcılar da yalnızca birkaç klinik, ağzın panoramik röntgenini çekiyor  Alt ve üst çene kemiğinin, dişlerin ve köklerinin toplam durumunu, sinir kanallarının görüntüsünü, temporomandibular eklemin ve maksiller sinüslerin durumunu gösterir. Bu röntgen, ağzın genel durumunu değerlendirmek ve tedaviyi planlamak için gereklidir.

Çoğunlukla, diş eti tedavisi, akıl dişlerinin çıkarılması, yirmilik diş çekimi, gömük yirmi yaş dişi çekimi, implant diş yapımı, ayrıca dişlerin ve bunların köklerinin durumu ile mevcut dişlerin restorasyonunun değerlendirilmesi için tedavi planlaması yapılırken panoramik röntgen çekilir.

Panoramik film ortodontik tedavi, büyük ölçekli protezler vb. planlanırken gereklidir. Genellikle bu röntgenler tedaviden sonra hastanın oral durumunu gözlemlemek ve bilgilenmek için istenir.

tomografi implant

Ortodontide Panoramik Röntgen

Ortodontik tedavi planlanırken kafa lateral radyografisi gereklidir. Doktor ortodontist ne zaman gerektiğine karar verir.

Hasta eklem problemlerinden şikayet ederse, mandibular eklem fonksiyonel radyografi çekilir.

Teknoloji geliştikçe, sıklıkla bir BT taraması yapıyoruz. Bu, tüm tarafların katmanlar halinde ve son derece hassas ölçümlerle, ağız görüntüsünü ve bireysel yapılarını planlayıp değerlendirebildiği bir çalışmadır.

Diş hekimleri ne tür bir radyografinin gerekli olduğuna karar verir.

Her durumda, gerekli test yöntemlerinden biri veya daha fazlası seçilebilir.