Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Diş Kaplamasının Altındaki Diş Çürür mü?

DİŞ KAPLAMASININ ÖMRÜ

Sağlıklı bir diş kaplaması denildiğinde akla ilk gelen uzun ömürlü kullanımıdır. Kaplama altındaki dişin problem çıkarması en sık duyduğumuz problemlerden birisidir. Diş kaplamaları neden bazen uzun ömürlü olur. Bazı kaplamalar uzun yıllar sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kullanılırken bazıları kısa sürede problem çıkarıyor. Bu soruları ve sorunların cevabını almak için uzun ömürlü diş tedavileri ile ün kazanmış değerli bir diş hekimini ziyaret ettik.

Uzun Ömürlü Diş Kaplama

Kendisi uzun ömürlü diş kaplamalar konusunda güvenebileceğim bir numaralı isim. İstanbul Küçükçekmece Korudent diş kliniği kurucusu Sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile birlikteydik. Kendisine uzun ömürlü iş tedavilerini nasıl yapabildiğini sorduk. Bize verdiği içten samimi bilgiler için kendisine teşekkür ederiz.

Diş kaplamasının altındaki diş çürür mü? Çürürse neden çürür?

Merhaba, gerçekten çok önemli bir konu ve bu konu ile ilgili de can alıcı bir noktaya temas ettiniz. Diş kaplamaları insanların bin bir zorlukla yaptırdığı pahalı tedaviler. Ancak verilen paranın karşılığı her zaman alınamıyor. İnsanlar yaptırdıkları diş kaplamalarını uzun süre kullanamadıkları için de bu tedaviler kullanıldıkları süre ile orantılandığında daha da pahalı işlemler haline geliyor.

Mesela 10 bin TL ile yaptırdığınız dişi 20 yıl kullanmak başka 3 ile 5 yıl sonra bu dişlerden sorunlar yaşamak başka yorumlanmalı. Yıl başına 500 TL maliyet olur iken diğerinde her kullanım yılı için 3 bin TL bir fiyat ortaya çıkıyor. Özetle 6-6 kat daha maliyetli bir tedavi yapılmış olunuyor. Verilen bu paraların haricinde kaybedilen sağlıksa cabası. Mesela problemli diş kaplamalarının altındaki dişlerin çekilmesi  gerekebiliyor. Bu hiç arzu edilmeyen durum belki de hasta için implant tedavisin veya protez kullanımına kadar gidecek sorunlar yaratıyor.

Şimdi gelelim sorunuzun yanıtına. İyi yapılan bir diş kaplamasının altındaki diş çürümez. Artık bilgisayar destekli diş kaplamaları hazırlanıyor. Bu sayede problemsiz ve uzun ömürlü diş kaplama ve köprüleri yapılıyor. Benim kişisel web sayfamda zirkonyum diş başlığı ile yazdığım detaylı zirkonyum bilgilendirme yazılarıma göz atabilirsiniz. Diş ile kaplama arasındaki ilişki doğru ayarlandığında diş kaplaması altında çürük oluşmaz. Kullanılan malzemelerin dışında hekimin dişi hazırlarken gösterdiği özen ve sarf ettiği çaba bu hassasiyetin derecesini belirler. İyi bir işçileik ile hazırlanan ağız içi çalışma sonrasında hekim kaliteli malzemeler ile ölçü alır ise diş laboratuvarının işi kolaylaşır. Ama bu sadece diş hekiminin çabaları ile mümkün değildir. Diş kaplamasının hazırlanacağı diş laboratuvarı ile de ilgilidir.

Diş laboratuvarı da en az hekim kadar emek vermelidir iyi bir iş çıkabilmesi için. Kullandığı malzemeler, teknolojik altyapısı önemlidir. Diş teknisyenleri hekim ile iyi bir işbirliği içerisinde olduklarında estetik

Sayın Kızılkaya uzun ömürlü diş kaplamasının sırrını açıkladı.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedaviler, masraflar, çabalar karşılığını bulmalı. Yapılan diş kaplamalarının uzun ömürlü olması için yukarıda da belirttiğim gibi

One Response to Diş Kaplamasının Altındaki Diş Çürür mü?

  1. Pingback: Sefalometrik Diş Röntgeni | Panoromik Röntgen | Röntgen Panoramik

Leave a Comment