Loading the content... Loading depends on your connection speed!

ÖN DİŞ ESTETİĞİ VE ZİRKONYUM

Estetik Zirkonyum diş kaplama

Dişlerin estetik kaplama yöntemlerinden birisi de zirkonyum diş kaplamadır. Bazen bütün dişlerin kaplama yapılması gerekir. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir diş kaplama yapılması son derece önemlidir. Tek bir diş için bazen dört dişe kaplama yapmak isteyen hekimler olduğunu duyuyorum. Ön diş estetiğini sağlamak için genelde problemi olan dişe işlem yapmak tercihim şahsen.

Diş malzemelerindeki gelişmeler ve diş teknisyenlerinin aldığı eğitimlerde her diş renk ve formuna göre çalışma yapma olanağı sağlanmaktadır. Yaygın olarak biline daha da kötüsü uygulanan bir durumdan bahsetmek istiyorum size. Ön dişlerden bir veya birkaç tanesinin sorunlu olması münasebeti ile diğer ön dişlerin de estetik gerekçeler gösterilerek kaplama yapılması. Ne kadar fena bir durum değil mi? Bir dişiniz kanal tedavisi oldu veya kırıldı. Size gittiğiniz hekim ön 4 diş kaplama olacak diyor. Veya bir dişiniz eğri ve düzelmesini istiyorsunuz. Ön 6 diş kaplama olacak diyorlar. Farz ı mahal sizin de birşeyden haberiniz yok. İşte şimdi yandınız. Neden mi? Denildiği gibi ön dört diş kaplama veya ön altı diş kaplama gibi işlemlere girdiğinizde hem paranız gidecek hem orjinal dişleriniz.

Ne mi yapmalı? Hemen anlatmaya başlayayım efendim. Hem dde büyük bir zevk ile anlatayım. Çünkü sizin gibi okuyan ve araştıran insanlara yardımcı olabildiğimde kendimi çok iyi hissediyorum. Bir de teşekkürler geldiğinde ömrüme ömür katılıyor.  Ne diyorduk. Şimdi zamanı olmayanlar için örnek bir vaka resmi paylaşarak anlatmaya devam edeyim. Şimdi başka işleriniz var ise onları halledin veya yolda otobüste okuyorsanız sonra yazının devamını da okursunuz. Sık kullanılanlara ekleyin.

Önce şunu söylayeyim. Bir diş veya iki diş için çok sayıda dişi kaplamaya gerek yok. Kaplama iyi malzeme ve iyi işçilik ile uygulanır ise bal gibi de diğer dişlerinize benzer. Bunun için ucuz diş kaplamalar tabi istenilen sonucu vermeyecektir. Kaliteli malzeme ile diş estetiği elde etmek gerekir. Örneğin metal porselen diş kaplamaları böyle bir durumda yetersiz kalacaktır. Bazen zirkonyum diş kaplamaların bile ön diş estetiği elde etmede yetersiz kaldığı durumlar olmaktadır.

 

ÖN DİŞ ESTETİĞİ ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Yukarıdaki örnek zirkonyum diş kaplama vakasında tek diş için zirkonyum kaplama yapılmıştır. www.drsertac.com   ÖN DİŞ ESTETİĞİ ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

ÖN DİŞ KAPLAMASINDA DOĞRU TEŞHİS VE TEDAVİ PLANI GEREKİR.

Evet ne diyorduk bir diş için diğer dişlerin kaplanmasına gerek yoktur. Yukarıdaki örnekte kanal tedavisi olmuş bir hastanın zaman içerisinde renklenen ön dişi görülüyor. Kanal tedavisi sonrası diş renklenmesi ve diş estetiği sorunları görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Diş beyazlatma yöntemleri ile istenilen sonucun alınamadığı veya alınamayacağının bilindiği vakalarda diş kaplaması uygulanır.

Bu hasta için ön dişlerinde başka sorun olmadığı için sadece bir diş için estetik diş kaplaması yapılmasını uygun gördük. Hasta başka yerde kendisine dört ön dişine kaplama önerildiğini söylediğinde ise gerçekten çok şaşırdık. Böyle bir şey yapmaya gerek yoktu çünkü. Diğer üç diş ne eğri idi ne de çürük.

ÖN DİŞ İÇİN DİŞ KAPLAMA YAPIMI

Dikkatli bir diş kaplama hazırlığı

Leave a Comment