Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Sefalometrik Diş Röntgeni

sefalometrik film

Sefalometrik Diş Röntgeni

Sefalometrik röntgenler ortodonti tedavisinde kullanılan tanı araçlarından sadece bir tanesidir. Sefalometrik film ile alt ve üst çenenin birbirleriyle ve kafa tabanı ile olan ilişkisi doğru bir şekilde değerlendirilebilmekedir. Ayrıca alt ve üst kesici dişlerin çene kemikleri içindeki konumları ve birbirleriyle olan ilişkileri de rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.
Çeneler arası uyumsuzluklarını giderilmesi iyi bir sefalometrik  film analizi ile mümkün olur. Sefalometrik röntgenlerin diğer bir kullanım şekli de hastanın büyüme ve gelişim safhasının belirlenmesidir. Özellikle iskeletsel bozuklukları olan hastalarda bu durum önem taşır alt çene geride olan bir hasta için kullanılacak fonksiyonel hakaretlerin daha kısa sürede en iyi tepkiyi göstermesi için doğru zamanlama yapılabilmektedir. Hatalı yapılan zamanlama ortodonti tedavisi‘nin başarısını azaltacak ya da aparey kullanım süresini arttıracaktır. Burada hasta ve tedavi için olumsuzluk yaratır.
Büyüme gelişim tespitinde kullanılan bir rüyanın tam de el bilek ve etkenleridir bu röntgenlerde fazla sayıdaki kemik gözlenmesi ve bu kemiklerin farklı dönemlerde gelişim göstermesi sonucu detaylı ve etkin bir şekilde kemik yaşı belirlenebilmektedir.

 

Leave a Comment